Preoblikovanje samostojnega podjetnika v kapitalsko družbo

Mnogi podjetniki se na svoji poslovni poti najprej srečajo z obliko samostojnega podjetnika. Ta izbira je na začetku pogosto idealna – postopek ustanovitve je hiter in enostaven, prav tako ni potrebe po začetnem kapitalu. Ko se prihodki povečajo, se običajno poveča tudi obseg poslovanja in število zaposlenih. Z rastjo obsega poslovanja se zvišujejo tudi poslovna tveganja, zato je preoblikovanje samostojnega podjetnika v kapitalsko družbo pogosto logičen in smiseln korak. V praksi bo to najpogosteje družba z omejeno odgovornostjo, lahko pa se preoblikuje tudi v delniško ali komanditno delniško družbo.

Read more »

Ali veste, v katerih primerih se uporabi institut suspenza pogodbe o zaposlitvi?

Suspenz pogodbe o zaposlitvi je institut, ki se uporabi v primeru, ko delavec iz določenih razlogov začasno ne opravlja dela, kljub sklenjeni pogodbi o zaposlitvi, na drugi strani pa prenehanje pogodbe o zaposlitvi ne bi bilo ustrezno ali pa stranki prenehanja pogodbe o zaposlitvi ne želita. Tako pogodba o zaposlitvi ostaja v veljavi, v času suspenza pa pravice in obveznosti iz delovnega razmerja, ki se nanašajo na neposredno opravljanje dela, mirujejo. Gre torej za institut, ki je namenjen varovanju zaposlitve delavca. 

Read more »

Regres za letni dopust

S pridobitvijo pravice do letnega dopusta delavci pridobijo tudi pravico do izplačila regresa za letni dopust. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj ključnih vidikov, ki so povezani z določitvijo višine in izplačilom regresa.

Read more »

Poskusno delo

Poskusno delo, urejeno v 125. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), Ur. l. RS št. 21/13 je pomemben institut pri sklepanju pogodbe o zaposlitvi. Čeprav je njegov namen omogočiti tako delodajalcu kot delavcu, da preverita, ali so pričakovanja glede delovnega razmerja izpolnjena, se v praksi uporablja predvsem z namenom, da delodajalec preizkusi delavca in oceni njegovo usposobljenost za opravljanje dogovorjenega dela.

Read more »

Pripravljenost na delo na domu

Pripravljenost na delo na domu predstavlja specifično obliko delovne obveznosti, ki od zaposlenega zahteva, da je izven svojega rednega delovnega časa delodajalcu dosegljiv in da se odzove na poziv delodajalca in nemudoma začne z opravljanjem dela.

Read more »

Sklepanje pogodbe o zaposlitvi za določen čas: Izjema, ki v praksi pogosto postane pravilo

Pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas predstavlja temeljno obliko delovnega razmerja, ki delavcu zagotavlja stabilnost in varnost zaposlitve. Nasprotno pa je sklepanje pogodbe o zaposlitvi za določen čas izjema, ki jo zakonodaja dopušča le v točno določenih primerih. Kljub temu pa praksa pogosto kaže na razširjeno uporabo pogodbe o zaposlitvi za določen čas na način, ki presega zakonsko ureditev in vodi do različnih zlorab. Dve pogosti obliki zlorab sta veriženje pogodb (nezakonito podaljševanje zaporednih pogodb preko zakonsko določene časovne omejitve) ter sklepanje pogodb iz razlogov, ki niso taksativno našteti v zakonu, na primer, sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas z namenom opravljanja poskusnega dela.

Read more »

Na kaj morate paziti pri nadurnem delu

Nadurno delo predstavlja eno izmed oblik opravljanja dela preko polnega delovnega časa, v katerem zaposleni dodatno opravijo delo, ki ga sicer opravljajo po pogodbi o zaposlitvi in je urejeno predvsem v 144. in 146. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1), Ur. l. RS št. 21/13.

Read more »